Uncategorized

Szybka budowa domu jednorodzinnego – jak postawić dom w mniej niż miesiąc

Rozważasz inwestycję w wymarzony dom, ale wizja dwuletniej budowy sprawia, że masz chęć zrezygnować? Ilość prac budowlanych z pewnością jest ogromna zwłaszcza gdy dotyczy domy murowanego, a właśnie taki rodzaj budownictwa jest w Polsce najpopularniejszy. A może by tak pójść w stronę rozwiązań nieco bardziej nowoczesnych i skłonić się ku budownictwie modułowym? Dom wybudowany tą metodą może powstać w zaledwie kilka tygodni. Jak to możliwe? Sprawdź, co warto wiedzieć o budownictwie modułowym.

Budownictwo modułowe coraz popularniejsze

Budownictwo modułowe zwane też kontenerowym cieszy się w Europie coraz większą popularnością. W ostatnich latach przeżywa prawdziwy rozkwit, zmienia się także jego forma Jeszcze do niedawna kojarzyła się bowiem przede wszystkim z blaszanymi kontenerami, które stanowiły dodatkową przestrzeń socjalno-biurową. Obecnie rozwiązań pd tym względem jest znacznie więcej, a ich estetyka potrafi zachwycić. Właśnie dlatego metodą modułową budowane są nie tylko budynki biurowe, ale i szkoły, a nawet hotele. W ten sposób możesz jednocześnie zbudować swój wymarzony dom. 

Gotowy projekt domu modułowego nierzadko stanowi autorską koncepcją firmy wykonawczej. Wystarczy zatem zgłosić się do firmy, która zajmuje się budową domów modułowych, aby uzyskać kilka propozycji projektowych. Większość z nich zapewnia także możliwość wykonania projektu na indywidualne zamówienie. 

Jak powstaje dom modułowy?

Zastanawiasz się zapewne, jaki sposób odbywa się budowa modułowych domów jednorodzinnych. Składają się one z prefabrykowanych modułów, które powstają na hali produkcyjnej. To właśnie tam się je konstruuje, a niekiedy także dopracowuje elementy ich wykończenia. Poszczególne moduły praktycznie w całości powstają w fabryce, dlatego ich późniejszy montaż nie zabiera wiele czasu. To także na hali przeprowadzane są prace obejmujące wykonanie stolarki okiennej i drzwiowej, podłogi czy instalacji wodno-kanalizacyjnych, grzewczych i elektrycznych. Na budowę transportowany jest już niemal gotowy budynek. 

Zdecydowana większość segmentów domów modułowych kształtem zbliżona jest do prostopadłościanu. Powstają one w standardowych rozmiarach, aby w przyszłości możliwe było bezproblemowe dostawienie kolejnego modułu, gdy zajdzie taka potrzeba. W przypadku budownictwa modułowego duże znaczenie ma sam transport, który powinien spełniać najwyższe wymogi jakości. Gotowe moduły podczas transportu muszą bowiem zostać odpowiednio zabezpieczone. 

Montaż domu modułowego – ile trwa?

Sam montaż jednorodzinnego domu modułowego trwa zazwyczaj jeden dzień. W niektórych bardziej wymagających przypadkach czas ten może się wydłużyć o dodatkowy dzień lub dwa. Kiedy moduły zostaną dostarczone na budowę następuje najpierw ich odpowiednie ustawienie, a następnie zespolenie. Do tego celu potrzebne są specjalne dźwigi wysokotonażowe.  Montaż domu modułowego powinien przeprowadzić doświadczony zespół. W praktyce firmy oferujące budowę domów modułowych zajmują się nie tylko ich projektowaniem, ale również budową i montażem. Jest to zatem usługa kompleksowa

Budowa domu modułowego pod klucz – zalety

Podstawowa zaleta to przede wszystkim szybka budowa domu. Gotowy budynek może powstać w zaledwie miesiąc. Czas ten jest zależny od stopnia jego skomplikowania i powierzchni. W praktyce jednak cały proces rzadko kiedy zajmuje więcej niż 40-60 dni. Na korzyść domów modułowych przemawia także ich cena, znacząco niższa w porównaniu do budownictwa tradycyjnego. Co więcej, domy modułowe można w przyszłości rozbudować, wystarczy dostawić kolejne moduły. Ponadto, można je umieścić na dowolnej powierzchni, nie są pod tym względem wymagające.

Budownictwo modułowe to świetny sposób na realizację marzenia o posiadaniu własnego domu. Teraz możesz je spełnić w zaledwie kilka tygodni. Brzmi zachęcająco?