,

Jak przerobić domek holenderski?

jak przerobić domek holenderski

Jeśli masz starszy domek holenderski lub przestał on spełniać twoje wymagania, to najwyższy czas na zmiany. Jednak wcale nie musisz kupować nowego. Sprawdź, jak przerobić domek holenderski? Jak go ocieplić? Jak urządzić?

Domek holenderski to sprawdzone rozwiązanie na wakacje, wybierane zarówno przez osoby prywatne, jak i właścicieli kurortów. Niestety, to dość delikatne konstrukcje, nieustannie narażone na działanie pogody. Dlatego nawet kupując nowy, dobrze wiedzieć, jak przerobić domek holenderski. Nigdy nie wiesz, kiedy przyda ci się ta wiedza.

Jak przerobić i ocieplić domek holenderski?

Jak przerobić cieplić domek holenderski

Zanim zabierzesz się do jakichkolwiek przeróbek domku holenderskiego, upewnij się, że twoje plany są zgodne z prawem. Jeśli nie potrzebowałeś pozwolenia na budowę domku holenderskiego nie będziesz potrzebować pozwolenia na jego:

  • przebudowę,
  • remont.

Dla przypomnienia: nie musisz ubiegać się pozwolenia na budowę w przypadku wolnostojących, parterowych budynków rekreacji indywidualnej, o ile:

  • nie przekraczają 70 m2;
  • nie jest ich więcej niż jeden na każde 500 m2 działki.

Tak więc większość prac związanych z przerabianiem i ocieplaniem domku holenderskiego nie będzie wymagać pozwolenia na budowę. Czy w takim razie takie prace należy zgłaszać? To zależy.

Ocieplenie domku holenderskiego do 12 m wysokości możesz przeprowadzić bez zgłoszenia. Jeśli natomiast chciałbyś np. dobudować taras o wielkości do 35 m2, takie zgłoszenie będzie już konieczne.

Zgłoszenie robót budowlanych załatwisz online. Jeśli chcesz wiedzieć, jak przerobić domek holenderski zgodnie z prawem i wypełnić odpowiedni wniosek, przeczytasz o tym w naszym tekście Domek holenderski całoroczny – pozwolenie, wymiary. Gdzie kupić?

Jak ocieplić domek holenderski przed zimą?

Wiedząc, jak podejść do kwestii od strony formalnej, czas sprawdzić jak ocieplić domek holenderski. Masz tutaj do wyboru kilka materiałów, ale zasada w każdym przypadku pozostaje taka sama.

Przy elewacji domku musisz zbudować szkielet, na którym będzie opierał się materiał, którego użyjesz do ocieplenia budynku. Może on być profesjonalny lub całkowicie prowizoryczny. Oczywiście, w tym drugim przypadku nie będzie tak dobrze izolował.

Następnie wybierz materiał, który się na tym szkielecie znajdzie. Może to być:

  • styropian,
  • pianka poliuretanowa,
  • wełna mineralna lub drzewna,
  • folia wiatroizolacyjna i paroizolacyjna,
  • płyta izolacyjna,
  • w wersji eko – słoma.

Wybranym materiałem należy następnie obłożyć domek. Później pokrywa się go kolejną warstwą desek lub inną elewacją.

Jak obudować domek holenderski – proste sposoby

odbudowa domku holenderskiego

Zasłonięcie tak przygotowanej izolacji jest konieczne nie tylko ze względów estetycznych. Pozostawiona na zewnątrz izolacja gorzej będzie spełniać swoją funkcję niż wówczas, gdy zapewnimy jej kolejną warstwę w postaci elewacji.

Najlepiej będzie prezentować się oczywiście elewacja wykonana z drewnianych desek. Nie da się jednak ukryć, że to droższe i bardziej czasochłonne rozwiązanie. Jeśli chcesz wiedzieć, jak obudować domek holenderski jak najprościej, zdecyduj się na panele sidingu z PCV lub blachy.

Jak przerobić domek holenderski na całoroczny – krok po kroku

Tak ocieplony i potencjalnie rozbudowany domek letniskowy jest już znacznie wygodniejszy w użytku, niż przed tymi zabiegami. Jeśli jednak chcemy w nim mieszkać lub przynajmniej spędzać w nim dłuższe okresy, pozostaje pytanie, jak przerobić domek holenderski na całoroczny.

Aby to zrobić:

  1. Zadbaj o ocieplenie. Jak to zrobić, opisaliśmy powyżej.
  2. Zamontuj kanalizację. Większość nowoczesnych domków ma już w środku odpowiednią infrastrukturę. Tobie pozostaje jej podłączenie i zainstalowanie szamba.
  3. Zamontuj ogrzewania. Nawet najlepsza izolacja cieplna nie zapewni ci komfortu podczas mrozów. Domek holenderski możesz ogrzewać za pomocą grzejników elektrycznych, panel i mat na podczerwień lub klimatyzacji.
  4. Zadbaj o wystrój. Jeśli chcesz w nim żyć na co dzień spraw, żeby domek holenderski stał się twoim domem. Najłatwiej osiągnąć to za pomocą wystroju w twoim stylu.

Jak urządzić domek holenderski w dobrym stylu?

Niezależnie od tego, czy szykujesz go dla gości, czy chcesz w nim zamieszkać, na pewno zastanawiasz się, jak urządzić domek holenderski. Jeśli ma to być przestrzeń dla ciebie, kieruj się swoim gustem. Najważniejsze będzie to, byś ty czuł się tam komfortowo.

Nieco bardziej skomplikowanie wygląda sprawa, jeśli np. chcesz taki domek wynajmować. W takiej sytuacji warto wybrać jakiś motyw, którym będziesz się kierował. Niech wiąże się on z największą siłą twojego ośrodka.

Znajduje się tuż nad jeziorem? Wybierz jasne drewno, biel i niebieski, odwołaj się do żeglarskich motywów (ale z nimi nie przesadzaj). Na skraju lasu? Szmaragdowa zieleń w połączeniu z głęboko brązowym drewnem sprawi, że wtopią się w otoczenie i pozwolą twoim gościom poczuć, że naprawdę znajdują się na łonie natury.

Jak postawić domek holenderski na działce szybko i tanio?

jak postawić domek holenderski na działce

Nie wiesz, jak postawić domek holenderski na działce? Masz kilka opcji.

Kup nowy domek

To zdecydowanie najdroższa z opcji, które proponujemy. Domki holenderskie wprost od producentów mogą osiągać nawet takie ceny jak 300 tysięcy złotych, ale najtańsze nowe domki zaczynają się od około 45 tysięcy złotych. To najwygodniejsza opcja pod tym względem, że wraz z domkiem możesz za dopłatą zamówić jego montaż.

Kup używany domek

Chcąc postawić domek holenderski na działce niewielkim kosztem, możesz zdecydować się na kupno domku używanego. Możesz go kupić już za 10-15 tysięcy złotych, oczywiście w najbardziej podstawowej wersji. W takiej sytuacji szczególnie dobrze wiedzieć, jak przerobić domek holenderski, bo prawdopodobnie będziesz chciał coś w nim pozmieniać.

Zbuduj własny domek letniskowy

Jeśli masz jakiekolwiek pojęcie o budowlance, budowa własnego domku letniskowego nie powinna wykraczać poza twoje możliwości. Oczywiście, jest to rozwiązanie najbardziej czasochłonne, a najtańsze będzie tylko wtedy, kiedy bardzo starannie wybierzesz używane materiały.

Wiesz już, jak przerobić domek holenderski – jak go ocieplić i urządzić. Ta wiedza będzie szczególnie przydatna, jeśli masz starszy domek lub planujesz zakup używanego. Przyda ci się również, jeśli chcesz przerobić wakacyjne lokum na stałe miejsce zamieszkania.

Udostępnij