Uncategorized

Gotowe domy pod klucz – co je charakteryzuje?

Wizja tworzenia koncepcji projektu domu wydaje Ci się zbyt skomplikowana? Wybór poszczególnych elementów wykończenia kojarzysz raczej ze stresem aniżeli z przyjemnością? Z pewnością ucieszy Cię zatem informacja, że na rynku dostępne są gotowe domy pod klucz. Tego rodzaju budownictwo nie wymaga od inwestora większego zaangażowania. Wystarczy, że określisz swoje ogólne potrzeby i preferencje, a resztę zrobią za Ciebie specjaliści. Bardziej komfortowo już być nie może.

Gotowe domy pod klucz – co to dokładnie oznacza?

Zdecydowana większość nowych budynków oddawana jest inwestorom w stanie deweloperskim. Oznacza to zatem konieczność przeprowadzenia prac wykończeniowych. Dom w stanie deweloperskim posiada rozprowadzoną instalację elektryczną i wykonane przyłącza instalacji wodno-kanalizacyjnej. Gotowa jest już również instalacja centralnego ogrzewania z grzejnikami. W budynku znajdą się także wewnętrzne parapety, posadzki wykonane z betonowej wylewki czy otynkowane ściany. Kupując taki dom, musisz liczyć się zatem z wykonaniem znaczącej ilości prac. 

Co właściwie będziesz musiał zrobić? Niezbędne okaże się m.in. malowanie ścian, wykonanie podłóg, wstawienie drzwi wewnętrznych, całościowe urządzenie łazienki, położenie kafelków i wiele więcej. Jak zatem widzisz, wykończenie domu pochłania wiele czasu. Oczywiście nie musisz robić tego na własną rękę. Większość inwestorów decyduje się zatrudnić ekipę remontową. 

Co jednak, gdy zależy Ci na ominięciu etapu wykończenia? Wówczas możesz zdecydować się na wybór gotowego domu, który zostanie urządzony pod klucz. Dom pod klucz nie wymaga dodatkowych nakładów prac. Wystarczy, że zamówisz niezbędne meble i w praktyce już na drugi dzień możesz rozpocząć przeprowadzkę. Takie rozwiązanie bez wątpienia wiąże się z ogromną wygodą. Łatwo się jednak domyślić, że nie należy do najtańszych.

Gotowy dom pod klucz – czy to się opłaca?

Warto przyjrzeć się bliżej kwestii finansowej zakupu gotowego domu. Nie bez powodu deweloperzy najczęściej oddają do dyspozycji klientów domy w stanie deweloperskim. Przede wszystkim taki dom każdy może urządzić wedle własnych upodobań. W przypadku zakupu gotowego domu nie wszystko będzie Ci odpowiadać. Może zamiast terakoty wolałbyś glazurę? Oznacza to konieczność remontu i kolejne wydatki, a nie o to tu przecież chodzi. Ponadto, gotowy dom będzie o wiele droższy od domu w stanie deweloperskim, do robocizny i zakupu materiałów musisz jeszcze doliczyć marżę. Jeśli wybierzesz dom w stanie deweloperskim, a część prac wykonać samodzielnie, oszczędność będzie jeszcze wyższa. W ostatecznym rozrachunku za gotowy dom pod klucz zapłacisz nawet 10-15% więcej. 

Gotowy dom modułowy o powierzchni 105 m2

Domy gotowe prefabrykowane – szybciej i taniej?

Ciekawą alternatywę dla gotowych domów pod klucz budowanych w technologii tradycyjnej, stanowią domy prefabrykowane. W Polsce to wciąż pewna nowość, która powoli zdaje się zyskiwać na popularności. Do budowy tego rodzaju domów wykorzystywane są półprodukty, czyli tzw. prefabrykaty. Powstają one z gotowych modułów w oparciu o system budowy domów szkieletowych. Oznacza to więc, że zdecydowana większość elementów (nawet ok. 90%) powstaje w hali produkcyjnej. Gotowe elementy, do których zaliczyć można m.in. części stropu oraz ściany, transportowane są na plac budowy, gdzie na płycie fundamentowej następuje ich montaż. 

Domy prefabrykowane mogą zostać wykonane także pod klucz. Co to dla Ciebie oznacza? Szansę na wybudowanie domu w zaledwie kilka tygodni. Po tym czasie możliwa będzie już przeprowadzka. Możesz zatem zapomnieć o mozolnym poszukiwaniu odpowiedniego projektu, a następnie kilkumiesięcznej budowie. Dom prefabrykowany to możliwość budowy przez okrągły rok. Warunki atmosferyczne nie mają w tym przypadku wpływu na postęp prac. Musisz jednocześnie wiedzieć, że gotowe moduły można ze sobą łączyć. Zapewnia to duży potencjał rozbudowy Twojego domu. 

Nie bez znaczenia jest także koszt gotowego domu prefabrykowanego. Niższa cena wynika m.in. z krótszego czasu budowy, braku konieczności nadzorowania pracy ekip budowlanych czy zachowania porządku na działce (brak odpadów budowlanych, chociażby w postaci gruzu). Ostateczna cena jest zależna od wybranego projektu czy powierzchni domu, dlatego nie w każdym przypadku będzie to rozwiązanie tańsze od budowy domu metodą tradycyjną. Musisz o tym pamiętać wybierając dany projekt. Oszczędność czasu jest tutaj kwestią kluczową, która nie podlega dyskusji. Jeśli zatem to właśnie na czasie Ci najbardziej zależy, gotowy dom prefabrykowany będzie najlepszym z możliwych wyborów.