Gotowe domy pod klucz – rodzaje i charakterystyka

gotowe domy

Gotowe domy pod klucz to rozwiązanie dla wszystkich, którym zależy na tym, aby wybudować dom jak najszybciej. Wybierając prefabrykowany dom, masz kilka opcji do wyboru. Poznaj je i podejmij najlepszy wybór.

Czy do postawienia gotowego domu drewnianego potrzebne jest pozwolenie na budowę? Jak wyglądają domy letniskowe pod klucz? Jakie są zalety gotowych domów letniskowych? Gdzie je kupić? Odpowiedzi na te pytania poznasz w naszym artykule.

Gotowe domy drewniane a pozwolenie na budowę

gotowe domy drewniane

Mówiąc o gotowych domach, trzeba przede wszystkim wyjaśnić pewną kwestię. Podczas gdy zarówno domy modułowe, jak i szkieletowe należą do tej kategorii, cechują je pewne różnice. Główna polega na tym, że stawiając dom modułowy, nie budujemy drewnianego szkieletu, a łączymy ze sobą poszczególne, wcześniej stworzone elementy.

To wyjaśniwszy, skupmy się na kwestii pozwolenia na budowę. Czy jest potrzebne do postawienia gotowego domu drewnianego szkieletowego? Dobra wiadomość szczególnie dla tych, którym zależy na jak najszybszym przeprowadzeniu prac: możesz wybudować go bez pozwolenia na budowę. Musisz tylko spełnić pewne warunki.

Przede wszystkim ważne jest, jaki cel będzie spełniać stawiany przed ciebie gotowy dom szkieletowy. Inne zasady będą obowiązywać, jeśli ma być to dom do zamieszkania a inne – jeśli domek letniskowy.

Jeśli chcesz zbudować dom, w którym będziesz mieszkać, nie ogranicza cię jego powierzchnia. Taki dom może mieć jednak maksymalnie dwie kondygnacje – parter i piwnicę lub parter i drugie piętro.

Możesz zbudować go bez pozwolenia, o ile zmieści się na swojej działce. Musisz jedynie złożyć zgłoszenie budowy wraz z projektem budowlanym i kilkoma dodatkowymi dokumentami. Należą do nich m.in:

  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
  • projekt zagospodarowania działki lub terenu;
  • plan zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku, decyzja gminy o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;
  • oświadczenia o tym, że budujesz dom dla własnych celów mieszkaniowych;
  • oświadczenie, że przyjmujesz odpowiedzialność za budowę;
  • oświadczenie, że składasz komplet dokumentów.

Zgłoszenie to możesz złożyć na rządowej stronie e-Budownictwo. Szczegółową instrukcję wypełniania wniosku znajdziesz w naszym artykule Domek holenderski całoroczny – pozwolenie, wymiary. Gdzie kupić?

Gotowe domy letniskowe pod klucz   

Trochę inaczej wygląda sprawa z gotowymi domami letniskowymi. Jeśli nie planujesz budować domu z zamiarem zamieszkania w nim, a raczej ma on służyć ci tylko w sezonie, będą cię obowiązywać inne przepisy.

Budynki rekreacji indywidualnej rozumiane jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku możesz wybudować bez pozwolenia na budowę, jeśli:

  • nie przekraczają 35 m2;
  • nie przekraczają 70 m2 przy rozpiętości elementów konstrukcyjnych do 6 m i wysięgu wsporników do 2 m;
  • są parterowe;
  • stawiasz maksymalnie jeden na każde 500 m2 działki.

W tym przypadku jest więcej ograniczeń, natomiast jeszcze mniejsze są formalności. Aby zbudować domek letniskowy, do zgłoszenia nie musisz załączać projektu budowlanego.

Gotowe domy szkieletowe – nowoczesne i tanie rozwiązanie 

gotowe domy szkieletowe

Niezależnie od tego, czy mają służyć do zamieszkania, czy są to gotowe domki ogrodowe, domy szkieletowe mają wiele zalet.

Jedną z największych jest szybkość budowy, jaka się z nimi wiąże. Taki dom możesz postawić już w trzy miesiące, a większość z tego czasu to przygotowywanie prefabrykatów. Na samym placu budowy spędzisz – przy sprzyjającej pogodzie – zaledwie kilka dni.

Dużo czasu pozwala zaoszczędzić to, że domy szkieletowe nie wymagają fundamentów. Inna ich cecha, która gwarantuje większą dowolność w budowie, jest to, że można stawiać je nawet zimą.

W zależności od swoich potrzeb masz różne rodzaje konstrukcji do wyboru:

  • gotowe domy kanadyjskie,
  • domy szkieletowe w systemie niemieckim,
  • domki holenderskie,
  • szkieletowe domy w systemie skandynawskim.

Gdzie kupić gotowe domy szkieletowe?

Domów szkieletowych szukaj przede wszystkim w Internecie. Większość producentów reklamuje się w ten sposób – za pomocą własnych stron internetowych lub różnych serwisów z ogłoszeniami. W ten sposób będziesz miał dostęp do największej liczby różnorodnych ofert.

Porównując je, zwróć uwagę na to:

  1. W jakim systemie powstają gotowe domy szkieletowe oferowane przez danego producenta?
  2. Czy producent oferuje gotowe domy pod klucz? Czy będą całkowicie wykończone i gotowe do wprowadzenia się?
  3. Ile kosztują oferowane projekty?

Gotowe domy kanadyjskie w dobrej cenie

Gotowe domy kanadyjskie

Decydując się na zakup gotowego domu kanadyjskiego, z pewnością spodziewasz się zaoszczędzić nie tylko na czasie, ale i pieniądzach. Ceny domów szkieletowych będą oczywiście różnić się między sobą w zależności od użytych materiałów do budowy i wykończenia, warto jednak znać orientacyjne kwoty.

W stanie surowym cena takiego domu to około 50 tysięcy złotych. Gotowy dom szkieletowy pod klucz będzie kosztował od 100 do 300 tysięcy złotych.

Niższe ceny i dużo, dużo szybszy czas budowy to ogromne zalety domów szkieletowych, które sprawiają, że na ich zakup decyduje się coraz więcej osób. Wiesz już, jakie formalności załatwić i gdzie kupić domek kanadyjski. Teraz wystarczy podjąć decyzję.

Udostępnij