Uncategorized

Domy w stylu skandynawskim wciąż na topie

Stylistyka skandynawska cieszy się w budownictwie i aranżacji wnętrz niesłabnącą popularnością. Jasne wnętrza i ukłon w stronę naturalnych materiałów skradł serca wielu Polaków. Duże znaczenie ma również wykorzystanie prefabrykatów zamiast cegieł czy pustaków, co pozwala na szybką budowę i zmniejszenie kosztów. Co dokładnie charakteryzuje styl skandynawski? Jakie współczesne rozwiązania niosą ze sobą projekty domów skandynawskich?

Domy w stylu skandynawskim – charakterystyka

Jak wskazuje nazwa, styl skandynawski wywodzi się ze Skandynawii. Jego zamienna nazwa to najczęściej styl norweski. Co go wyróżnia? Jest to przede wszystkim przestronność. Budynki stawiane są w taki sposób, aby zapewnić jak najlepszy dostęp do światła dziennego. Nie ma tu zbyt wiele miejsca na mocne i ciemne barwy. Całość powinna być lekka i stonowana. W budownictwie skandynawskim duże znaczenie ma jednocześnie energooszczędność. Minimalizm jest bowiem widoczny nie tylko w aranżacji, ale i stylu życia. 

Jak powstają domy w stylu skandynawskim? Składają się one głównie z prefabrykatów i keramzytów. Ma to wpływ na ich wygląd zewnętrzny – tego rodzaju budynki wyróżnia zazwyczaj prosta bryła. Z tego też względu domy skandynawskie mają najczęściej kształt prostokąta lub kwadratu. Bardzo często są to domy parterowe. 

Budowa domu skandynawskiego

Przed budową domu skandynawskiego należy przygotować posadowienie. Do tego celu wykorzystuje się płytę betonową bądź ławę. Szkielet budynku wznosi się zaś najczęściej z drewna. Świetnie sprawdzą się w tym przypadku deski świerkowe lub deski sosnowe. Szkielet ścian uwzględnia otwory drzwiowe i okienne, a środek wypełnia się materiałem izolacyjnym, czyli przeważnie wełną mineralną. Rolę elewacji pełni poszycie zewnętrzne, które wykonywane jest z płyt OSB lub desek. Co istotne, budownictwo skandynawskie nie wymaga przeprowadzenia prac na mokro (poza fundamentami). To duża zaleta, ponieważ taki budynek wnieść można o dowolnej porze roku. Przeszkody nie będzie stanowić nawet mróz. W związku z tym, że jest to budownictwo szkieletowe, całość prac nie powinna zająć więcej niż ok. 3 miesięcy.

Warto wiedzieć, że budowa domu skandynawskiego może odbyć się o wiele szybciej. Jak to możliwe? Okres 3 miesięcy i tak wydaje się przecież bardzo krótki. Wynika to z faktu, że coraz częściej domy w stylu skandynawskim stawiane są w technologii modułowej. Gotowe moduły przygotowuje się w fabryce, a następnie transportuje na plac budowy. Dzięki temu budowa trwa zaledwie kilka dni. Łącznie z przygotowaniem modułów, proces ten nie powinien trwać dłużej niż 5-7 tygodni. Czy gotowe moduły będą dobrym rozwiązaniem? Jak najbardziej szczególnie, gdy zależy nam na czasie. Moduł wykonane są z solidnych materiałów, dlatego nie należy się obawiać o ich trwałość. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ich design nawiązywał do stylistyki skandynawskiej. To popularne rozwiązanie, które świetnie wpasuje się, chociażby w wiejskie otoczenie. 

Projekty domów skandynawskich cechuje niski współczynnik przenikalności cieplnej, za co odpowiada dobra izolacja. Wyróżnia je jednocześnie wysoka dźwiękoszczelność. To zatem doskonały wybór dla osób, którym zależy na budynku energooszczędnym.

Klasyczne domy skandynawskie

Jak urządzić dom w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski to nie tylko technologia budowy, ale i konkretne dodatki. Całość powinna ze sobą dobrze współgrać. Elementy drewniane wprowadzane są również do wnętrza. Istotny jest w tym przypadku umiar, ponieważ motyw przewodni stanowi prostota, jasne barwy i odwołanie się do natury. W pomieszczeniach nie może zabraknąć dodatków tekstylnych, do których zalicza się delikatne zasłony, poduszki czy pledowe koce. Meble także powinien charakteryzować minimalizm. Świetnym wyborem okażą się kanapy i fotele na drewnianych nóżkach. Ich kolor może być nieco bardziej śmiały – butelkowa zieleń, odcień musztardowy, a może turkus? 

Serce domu w stylu skandynawskim stanowi salon połączony z częścią jadalnianą. Główny mebel to duży, drewniany stół. Pamiętać trzeba również o odpowiednim oświetleniu o ciepłej barwie. W związku z tym, że dominuje tu biel oraz beż, efekt może okazać się nieco chłodny. Właśnie dlatego zachodzi konieczność dobrania odpowiednich dodatków. Przytulny klimat wprowadzają także rośliny. 

Budownictwo w stylu skandynawskim – nie tylko domy

Styl skandynawski tak się rozpowszechnił, że obecnie dotyczy nie tylko budowy domów, ale i budynków biznesowych czy użyteczności publicznej. Jasne barwy, przestronność, minimalizm – te cechy świetnie pasują także do biur. Dobrym rozwiązaniem będą w tym przypadku biura modułowego, które powstają w krótkim czasie. 

Początkowo Polacy byli nieufni w stosunku do budownictwa szkieletowego oraz modułowego. Czas pokazuje jednak, że budynki stawiane w tej technologii nie tracą na trwałości, a przy tym również mogą wyróżniać się ciekawą stylistyką.