,

Domy modułowe całoroczne – pozwolenia, ceny i więcej

Domy modułowe całoroczne

Domy modułowe całoroczne powstają w gotowych fragmentów, składanych tam, gdzie mają domyślnie stanąć. Są bardzo szybkie i wygodne, a przy tym relatywnie tanie. Ile kosztują? Czy warto kupić dom modułowy? Czy da się w nim mieszkać?

Stają się coraz popularniejsze. Domy modułowe nie wymagają pozwolenia i powstają niezwykle szybko. Mają jednak też swoje wady. Przeczytaj nasz artykuł i przygotuj się do zakupu całorocznego domu modułowego.

Dom modułowy całoroczny – cena i wymiary

 dom modułowy 100m2 cena

Już za 75 tysięcy złotych możesz mieć gotowy dom modułowy o powierzchni 35 m2. Oczywiście, im większy domek, tym wyższa będzie jego cena. Mocno będzie ona zależeć również od wykończenia, na jakie się zdecydujesz, którego nie wliczamy do kwoty podanej wyżej.

Przeciętne ceny domków modułowych to 1400 do 3000 złotych za metr kwadratowy. To, ile zapłacisz, będzie zależało od materiałów użytych do jego budowy, zastosowanych technologii, projektu domu modułowego i producenta.

Najpopularniejsze są małe domy modułowe. Wielu producentów oferuje budynki o wielkości jedynie 20 m2. Oczywiście, te spełniają raczej rolę domków letniskowych i ciężko wyobrazić sobie spędzanie całego roku na tak niewielkiej przestrzeni. Jeśli szukasz małego domku zobacz nasz artykuł o domkach holenderskich.

Nie oznacza to, że nie znajdziemy domów modułowych większych niż 70 m2. Wręcz przeciwnie! Chociaż przy takiej powierzchni musimy liczyć się z większymi formalnościami, projekty domów modułowych 80-czy nawet 100-metrowych nie są niczym niezwykłym.

Cena domu modułowego 35 m2 i co warto o nim wiedzieć

dom modułowy 35m2 cena

Historycznie były stosowane raczej jako domki letniskowe ewentualnie jako tymczasowe miejsce zamieszkania dla osób w kryzysie. Jednak niskie ceny domów modułowych 35 m2 i większych, sprawiają, że coraz więcej osób traktuje je jako alternatywy dla kupna mieszkań, czy tradycyjnych domów.

Jak już wspomnieliśmy, 35-metrowy dom modułowy możesz kupić poniżej 80 tysięcy złotych. Należy jednak pamiętać, że to najniższy przedział cenowy i to dla budynku w stanie surowym. Nawet przy maksymalnym ograniczeniu wydatków, należy się liczyć z tym, że zapłacimy w sumie przynajmniej 200 tysięcy.

Jeśli zastanawiasz się nad takim zakupem, warto byś wziął pod uwagę:

  1. Wzięcie kredytu hipotecznego na dom modułowy może być utrudnione. Banki nie będą traktowały go jak klasycznej nieruchomości.
  2. W przypadku budowli o większych powierzchniach będziesz musiał załatwić tyle samo formalności co w przypadku tradycyjnej budowy.
  3. Masz do wyboru ograniczoną liczbę projektów oraz wykonawców. Przez to musisz liczyć się z tym, że twój dom nie będzie oryginalny.

Dom modułowy bez pozwolenia – czy to możliwe?

Już kilka razy wspomnieliśmy to formalnościach, na które może być narażony potencjalny właściciel domu modułowego. To prawda, budowle większe niż 70 m2 mogą wymagać otrzymania pozwolenia budowlanego. Jest to dosyć skomplikowany proces.

Dom modułowy bez pozwolenia

Na całe szczęście, całkowicie możliwy jest dom modułowy bez pozwolenia. Jeśli spełnimy określone wymagania, wystarczy, że złożymy zgłoszenie budowy do starosty lub urzędu miasta. Szczegóły takiego zgłoszenia omówiliśmy w artykule Domek holenderski całoroczny – pozwolenie, wymiary.

W zgłoszeniu budowy domku modułowego musisz podać tylko:

  • swoje dane;
  • informacje o tym, jakie roboty budowlane będziesz przeprowadzać;
  • adres działki, na której stanie twój dom modułowy.

Zgłoszenie takie wystarczy w przypadku:

  1. piętrowych domków rekreacyjnych do 70 m2,
  2. domów mieszkalnych o maksymalnie dwóch kondygnacjach, o powierzchni do 70 m2 (a po wejściu w życie proponowanej nowelizacji z 29 marca 2023 – o nieograniczonej powierzchni),
  3. biur modułowych.

Jak widać, przeznaczenie twojego domu modułowego będzie miało znaczny wpływ na to, jaki projekt będziesz mógł wybrać. Maksymalna dozwolona wielkość jest taka sama, ale podczas gdy domy rekreacyjne mogą mieć tylko jedno piętro, domy mieszkalne mogą mieć również drugie piętro lub piwnicę.

Gotowe domy modułowe – czy warto kupić?

Gotowe domy modułowe

Wspomnieliśmy już o kilku możliwych wadach, jakie wiążą się z decyzją o kupnie gotowego domu modułowego. To jednak tylko niewielkie przeszkody, nieistotne w obliczu wielu zalet tego rozwiązania.

Przede wszystkim, warto rozwiać pewien mit: domy modułowe nie są nietrwałe. Oczywiście, ogromne znaczenie będą tutaj miały zastosowane technologie i wykorzystane materiały, ale dom modułowy może przetrwać równie długo, co ten murowany.

Jednak inaczej niż w przypadku tradycyjnego domu – wcale nie musi pozostawać w tym samym miejscu przez cały czas swojego istnienia. Nie jest z nim rzecz jasna tak, jak z domkiem holenderskim, który możemy w całości przetransportować w inne miejsce, ale modułowy budynek również można przenieść. Będzie to oczywiście wymagało jego demontażu, ale w żaden sposób nie uszkodzi to jego poszczególnych elementów.

Jednak jego największą zaletą jest bez dyskusji czas budowy. Stworzenie domu modułowego trwa zaledwie kilka miesięcy, z czego większość poświęcona jest na produkcję modułów, a postawienie budynku trwa zaledwie kilka dni.

Zdecydowanie warto kupić gotowy dom modułowy, jeśli zależy ci na czasie, wygodzie i maksymalnym ograniczeniu wydatków. Jeśli w dodatku wystarczy ci powierzchnia mniejsza niż 70 m2, nie będziesz musiał nawet zawracać sobie głowy formalnościami związanymi z pozwoleniem na budowę.

Dlaczego domki modułowe są tak popularne?

Nie ma co dziwić się popularności domów modułowych. Ich wiele zalet opisaliśmy w tym artykule. Są szybkie w budowie, relatywnie tanie i nie wymagają wielu formalności. Jeśli to cię nie przekonuje, rozważ, że wybór domu modułowe oznacza brak konieczności nadzorowania pracy ekipy budowlanej.

Udostępnij