Uncategorized

Dom bez pozwolenia – możliwości i ograniczenia

Dom Modułowy OSLO - Mobile Development - Sprawdź Projekty i Ceny

Zanim rozpoczniesz budowę domu musisz dopełnić licznych formalności. W praktyce często opóźnia to prace budowlane o nawet kilka miesięcy. Najważniejszy dokument to pozwolenie na budowę, które wydaje starosta. Ustawowy czas oczekiwania na odpowiedź w sprawie wydania pozwolenia budowlanego sięga do 65 dni, a w niektórych przypadkach może zostać znacząco wydłużony. Nowelizacja prawa budowlanego w 2015 roku sprawiła, że możliwe stało się wybudowanie domu bez pozwolenia, pod warunkiem, że budynek spełnia określone wymogi. Co się do nich zalicza? Kiedy i gdzie możesz wybudować dom bez pozwolenia?

Dom bez pozwolenia na budowę – co mówi prawo budowlane?

Dnia 28 czerwca 2015 roku rząd uchwalił nowelizację prawa budowlanego. Zgodnie z nowymi zapisami najważniejszą zmianę stanowi możliwość budowy domu bez konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę. To bez wątpienia dobra informacja dla inwestorów, którzy przed 2015 rokiem, na pozwolenie musieli czekać blisko 3 miesiące. Niestety, brak pozwolenia na budowę dotyczy tylko ściśle określonych budynków. Znaczenie ma przede wszystkim powierzchnia domu. W większości przypadków nadal zatem konieczne będzie ubieganie się o pozwolenie na budowę. Taka potrzeba nie zachodzi jednak, gdy inwestor planuje przebudowę istniejącego już budynku.

Co istotne, brak konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę domu nie oznacza, że możesz od razu rozpocząć prace budowlane. Tak zwana samowolka budowlana podlega karze i skutkować może nawet rozbiórką budynku. Nie ominie Cię zatem obowiązek zgłoszenia budowy do odpowiedniego urzędu. Jeżeli od momentu zgłoszenia upłynęło 30 dni, a właściwy organ w tym czasie nie wniósł sprzeciwu, to jak najbardziej możesz rozpocząć budowę.

Jaki dom można wybudować bez pozwolenia?

Zastanawiasz się zapewne, jaki dom możesz wybudować bez pozwolenia. Jeżeli zależy Ci na budownictwie jednorodzinnym, w którym chcesz zamieszkać z całą rodziną, to możesz się rozczarować. Taki budynek najprawdopodobniej nie spełni wymogów dotyczących ograniczonej powierzchni domu. Sprawdź zatem, co dokładnie mówią przepisy prawa budowlanego na temat domu bez pozwolenia.

Dom bez pozwolenia – całoroczny czy letniskowy?

Nie ma znaczenia, czy budowany przez Ciebie dom ma być całoroczny czy letniskowy. Prawo budowlane mówi bowiem, że dom bez pozwolenia musi być wolnostojący i parterowy. Oznacza to więc, że nie możesz wybudować bez pozwolenia domu z poddaszem użytkowym. Jeżeli poddasze będzie nieużywane, tj. nie urządzisz tam dodatkowych pomieszczeń, to taki dom potraktowany zostanie jako dom parterowy, a co za tym idzie, będzie zgodny z przepisami prawa budowlanego dotyczącymi pozwolenia na budowę domu bez pozwolenia. 

Ograniczenie budowy takiego domu związane jest także bezpośrednio z powierzchnią działki. Na czym polega ta zależność? Można wybudować tylko jeden budynek bez pozwolenia na 500 m2 działki. Jeśli zatem dysponujesz większą działkę, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś postawił więcej niż jeden dom bez pozwolenia. Nie możesz jednak wybudować dwa razy większego domu, gdy Twoja działka wynosi przykładowo 1000 m2. 

W praktyce Polacy najczęściej jako domy bez pozwolenia traktują domki letniskowe, które wznoszą poza miastem. Dom bez pozwolenia całoroczny także zazwyczaj usytuowany jest na wsi i ma charakter bardziej rekreacyjny, czyli służy jako miejsce do odpoczynku aniżeli mieszkania w nim na co dzień. 

Dom bez pozwolenia – ile metrów maksymalnie może posiadać?

Najważniejszy zapis prawa budowlanego dotyczący budowy domów bez pozwolenia odnosi się do ich powierzchni. Jakie zatem mogą być wymiary domu bez pozwolenia? Powierzchnia takiego domu nie może przekraczać 35 m2. Jest to w zasadzie jedyny warunek odnoszący się do jego rozmiarów. Prawo nie przewiduje maksymalnej wysokości domów bez pozwolenia, jednak fakt, że muszą to być domy parterowe sprawia, iż są to domy stosunkowo niskie. 

Jak wybudować dom bez pozwolenia?

Wiesz już, że wystarczy odczekać 30 dni od daty złożenia zawiadomienia o zamiarze budowy domu, aby rozpocząć prace budowlane. Jak się jednak za to zabrać? Jak wybudować dom bez pozwolenia? Na uwadze musisz mieć fakt, że zazwyczaj są to domy modułowe, a co za tym idzie, ich budowa nie jest tak skomplikowana, jak ma to miejsce przy tradycyjnej technice budowy. Domy modułowe bez pozwolenia powstają zazwyczaj w zaledwie kilka tygodni. Jak to możliwe? Moduły domów są w ok. 80% przygotowywane wcześniej w fabryce, a na plac budowy dostarczane są już gotowe elementy, które należy jedynie złożyć. Co więcej, można je stawiać także w trudnych warunkach gruntowych, np. na terenie podmokłym, a nawet na skarpie. Ich zaletę stanowi także możliwość przemieszczania domu z miejsca na miejsce, a nawet demontażu i ponownego montażu. 

Domy modułowe bez pozwolenia przeważnie są drewniane, nie oznacza to jednak, że cechuje je mniejsza stabilność niż ma to miejsce w przypadku domów murowanych. Domy modułowe drewniane są niemal tak samo stabilne i nie grozi im zniszczenia z powodu gwałtownie zmieniających się warunków pogodowych, tym bardziej w polskich warunkach klimatycznych. 

Ile kosztuje budowa domu bez pozwolenia?

W związku z tym, że domy bez pozwolenia są stosunkowo małe (maksymalnie do 35m2), to koszt ich budowy nie jest wysoki. Ponadto, ograniczony czas i zakres prac budowlanych w przypadku domów modułowych, znacząco obniża koszty ich budowy. Ile zatem mniej więcej kosztuje budowa domu bez pozwolenia? Oczywiście jest to zależne od kilku czynników, w tym m.in od stopnia skomplikowania bryły budynku. Niemniej, szacunki pokazują, że dom szkieletowy bez pozwolenia można wybudować już nawet za 55-65 tys. złotych. Wiele zależy od wybranego projektu. Na rynku znajdziemy projekty, których budowa może kosztować nawet 100 tys. złotych, wyższą cenę rekompensuje jednak ich wygląd i funkcjonalność.

Dom bez pozwolenia – zalety

Czy dom bez pozwolenia to dobry wybór? Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem? Wydaje się, że jak najbardziej – domy bez pozwolenia mają swoje zalety. Jeśli masz działkę poza miastem i chcesz spędzać tam weekendy, to potrzebujesz miejsca, w którym będziesz mógł nocować, przygotować posiłek, czy schronić się przed deszczem. Dom modułowy doskonale odpowie na Twoje potrzeby, tym bardziej, że posiada charakter całoroczny. Możesz go potraktować jako dom mieszkalny, chociaż ze względu na ograniczoną powierzchnię, większość osób wybiera dom bez pozwolenia bardziej w celach rekreacyjnych. Musisz jednak wiedzieć, że gotowe projekty domów szkieletowych bez pozwolenia posiadają niezwykle przemyślany układ, co pozwala wykorzystać maksymalnie dostępną powierzchnię. 

Kolejna zaleta domu bez pozwolenia dotyczy ograniczonych formalności i czasu budowy. Już nawet w kilka tygodnie możesz postawić gotowy budynek. Brzmi ciekawie i praktycznie, nie sądzisz?