Dom do 35 m2 to dość nietypowy budynek, szczególnie jeśli planujemy zamieszkać w nim na stałe. Są jednak zalety takiego rozwiązania. Co trzeba wiedzieć o domach, które można stawiać bez pozwolenia na budowę?
Jakie są aktualne przepisy dotyczące konieczności uzyskania pozwoleń na budowę? Jakie są wady i zalety domów mniejszych niż 35 m2? Ile kosztuje taki domek? Wybudować go z poddaszem, czy bez? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania.
Dom 35 m2 bez pozwolenia – aktualne przepisy

Dom 35 m2 bez pozwolenia jest jak najbardziej możliwy. Takie rozwiązanie zostało wprowadzone w 2015 roku, a od tego czasu już dwukrotnie zwiększano powierzchnię domu, do jakiej nie trzeba uzyskiwać pozwolenia. Obecnie w ogóle nie potrzebujemy pozwolenia, by postawić dwukondygnacyjny budynek mieszkalny, który mieści się na naszej działce.
Budynek mieszkalny do 35 m2 bez pozwolenia
Jeśli chcesz zbudować budynek mieszkalny do 35 m2, możesz zrobić to bez pozwolenia na budowę. Musisz jednak do starosty lub urzędu miasta złożyć zgłoszenie budowy. Może się zdarzyć, że po zapoznaniu się z tym zgłoszeniem urząd zdecyduje, że musisz jednak wystąpić o takie pozwolenie.
O pozwolenie na budowę możesz też starać się z własnej woli. Nie musisz uzasadniać swojej decyzji. Wówczas urząd będzie działać tak, jak w przypadku budowy, która takiego pozwolenia wymaga.
Jak jednak już zaznaczyliśmy – w większości przypadków zgłoszenie wystarczy. Możesz złożyć je, jeśli twój dom 35 m2:
- ma maksymalnie dwie kondygnacje;
- mieści się na twojej działce.
Zgłoszenie znajdziesz na stronie e-Budownictwo, a instrukcję jego wypełnienia w naszym tekście Domek holenderski całoroczny – pozwolenie, wymiary. Gdzie kupić?
W przypadku budynku mieszkalnego do niego będziesz musiał załączyć dodatkową dokumentację:
- projekt budowlany;
- oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
- projekt zagospodarowania działki lub terenu;
- plan zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku, decyzja gminy o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;
- oświadczenia o tym, że budujesz dom dla własnych celów mieszkaniowych;
- oświadczenie, że przyjmujesz odpowiedzialność za budowę;
- oświadczenie, że składasz komplet dokumentów.
Budynek rekreacyjny do 35 m2 bez pozwolenia
Możemy też budować rekreacyjne domki bez pozwolenia do 35 m2. W tym przypadku przepisy są nieco inne niż w przypadku budynków mieszkalnych. Przede wszystkim:
- muszą być parterowe;
- możesz postawić 1 na każde 500 m2 działki.
Formalności są w przypadku letniskowych domków bez pozwolenia 35 m2 jeszcze mniejsze. Tutaj również składasz zgłoszenie budowy, nie musisz dołączać do niego jednak projektu budowlanego, który nie należy do najtańszych.
Kiedy trzeba uzyskać pozwolenie?
Należy pamiętać, że są przypadki, w których pozwolenie na budowę będzie koniecznie, niezależnie od wielkości domu:
- budowa wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko;
- budowa wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na obszar Natura 2000;
- roboty budowlane mają być wykonywane przy obiekcie wpisanym do rejestru zabytków;
- budowa lub roboty budowlane będą wykonywane na obszarze wpisanym do rejestru zabytków.
Zalety i wady takiego domku

Przed zdecydowaniem się na budowę, musisz poznać wady i zalety rozwiązania takiego jak budowa małego domku. Najważniejsze przedstawiamy poniżej.
Wady domku do 35 m2
- Płacąc niewiele więcej, można zyskać znacznie większą przestrzeń użytkową.
- 35 m2 to naprawdę niewielka przestrzeń – niewiele większa od przeciętnej kawalerki.
Zalety małego domu
- Różnica w cenie jest, nawet jeśli niewielka, co może być decydujące przy niewielkim budżecie.
- Projekty domów o powierzchni 35 m2 stały się bardzo popularne i możesz kupić taki, jaki ci odpowiada szybko, łatwo i ponosząc niewielkie koszty.
- O tak niewielką przestrzeń łatwiej dbać.
Ile kosztuje domek 35 m2?
Cena domków bez pozwolenia do 35 m2 będzie zależna przede wszystkim od tego, jaki rodzaj budynku wybierzesz. Budowa murowanego domu o takiej wielkości wraz z wykończeniem to około 200 tysięcy złotych. W zależności od wykończenia dom modułowy 35 m2 będzie kosztował około 150 tysięcy złotych.
Z poddaszem czy bez? Jaki dom 35 m2 wybrać?
Możesz wybudować dom 35 m2 bez pozwolenia z poddaszem lub z piwnicą. Musisz zdecydować się na tylko jedną z tych opcji, jako że taki budynek może posiadać tylko dwie kondygnacje. Poddasze łatwiej będzie wykorzystywać jako codzienną przestrzeń. Na piwnicę zdecyduj się raczej, jeśli masz dużo rzeczy do przechowywania.

Co trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do budowy?
Przed przystąpieniem do budowy domu 35 m2, zapoznaj się ze swoimi opcjami. Oczywiście, mały domek może być murowany. Jednak to sprawi, że jego budowa, mimo małych rozmiarów, będzie bardziej czasochłonna. W dodatku, w większości przypadków murowany dom po prostu będzie kosztował więcej.
Istnieją jednak alternatywy, które stają się coraz popularniejsze. Domy modułowe i gotowe domu szkieletowe powstają znacznie szybciej niż murowane budynki, są także tańsze. W dodatku możesz je kupić w stanie pod klucz i nie martwić się wykańczaniem oraz dekorowaniem domu.
Znając przepisy i swoje możliwości, możesz podjąć lepszą decyzję. Zanim zdecydujesz się na budowę domu do 35 m2, dobrze rozważ jego wady i zalety. Ustal, jaki dom chcesz wybudować. Potem zostaje już tylko zabrać się do pracy.